Bugün Ekonomideki Kadınlar Hakkında Ne Biliyoruz?

Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler, Küresel Girişimcilik Monitörü, Deloitte, Ernst & Young, Nüfus Referans Bürosu ve diğerleri tarafından yapılan araştırmalara göre iş liderleri, çalışanlar, tüketiciler ve girişimciler olarak, ekonominin asıl itici güçlerinin kadınlar, olduğunu göstermektedir.

Aşağıda, ekonomideki kadınlar hakkındaki en önemli istatistiklerden bazıları yer almaktadır:

  • Ücretsiz çalışmada, ortalama olarak bir kadın, için erkek emsallerinin iki katından daha fazla zaman harcıyor.
  • Gelişmekte olan bölgelerde, hanedeki her 3 kadından biri ekonomik karar vermede hariç tutulmaktadır. Ayrıca, yaşlı kadınların ve bekar annelerin dünya çapında yoksullaşma olasılığı çok daha yüksektir.
  • Küresel olarak, bir erkek tarafından kazanılan her dolar’a eş olarak, bir kadın ortalam 76 cent kazanmaktadır.
  • Erkeklerin % 81'inden fazlası kayıtlı sektörde çalışırken, kadınlarda bu oran sadece % 54'tür
  • Kadınlar yılda 20 trilyon’ün üzerinde harcama yapıyor ve dünya genelinde satın alma kararlarının yüzde 80'ine karar verici mekanizma olarak devreye giriyor.

 

BUNA RAĞMEN;

WEConnect International tarafından yapılan araştırmaya göre, kadınlara ait işletmeler;  büyük şirketler ve hükümetler tarafından harcanan paranın  sadece yüzde 1'ini kazanıyor.

WEConnect International Hakkında

WEConnect International,  ABD dışında bulunan ve  en az % 51’inin bir yada birkaç kadın tarafından  yönetilen ve kontrol edilen, kadına ait işletmelerin küresel değer zincirlerinde başarılı olmalarına yardımcı olan ve onların  ekonomideki katkılarını arttırmak için çalışan uluslararası bir organizasyondur.

Uluslararası Ticaret İdaresi'ne göre, dünyadaki satın alma gücünün yüzde 70'inden fazlası ve müşterilerinin yüzde 95'i artık ABD dışında bulunuyor. WEConnect International;  kadın  ticari işletmeleri, hacimlerini belirleyip, onları eğitmekte ve sertifikalandırmaktadır.  Ardından onları üye alıcılarla ilişkilendirerek kadın ticari işletmelerin, ticaret hacimlerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır ve bu programa destek veren kuruluşlar ile kadın tedarikçileri bir araya getirmektedir.

KAYHAN AKADEMİ DE, artık WEConnect International RESMİ SERTİFİKALI ÜYESİ!

Dünya genelinde 115 ülkede ekonominin liderliğini yürüten birçok uluslararası lider kuruluşlar WEConnect International tarafından sürdürülen “Tedarikçi Çeşitliliği ve Dahil Etme” programına katılacak, her yıl sertifikalı kadın tedarikçilere destek vermekte ve her geçen gün destek veren kuruluşların sayısı artmaktadır.

Microsoft Türkiye; WEConnect ile işbirliği yaparak 2019 yılında “Tedarikçi Çeşitliliğine” destek vermiş ve özellikle tedarikçisi olan kadın iş sahiplerini bu konuda teşvik ve destek vererek, uluslararası sertifikalandırılması sürecine katkı sağlamıştır. 2019 yılından beri, Microsoft ile çalışan KAYHAN AKADEMİ de,  WEConnect International uluslararası sertifikalandırma sürecinde bu kapsamda çalışmalara başlamıştır ve  6 Nisan 2019 tarihinde “CERTIFIED WOMEN’S BUSINESS ENTERPRISE” sertifikasını almış ve global bilinirliği olan “WOMEN OWNED” logosunu da kullanmaya hak kazanmıştır. Bu programa destek veren ulusal ve uluslararası firmalar, sertifikali kadın kuruluşlarını “Women Owned” logosu ile takip edebilmekte ve birlikte çalışma fırsatı yakalamaktadır.