Karadeniz Teknik Üniversitesi, Deniz Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu. 2 yıl Trabzon Merkez Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü’nde Proje Koordinatörü olarak çalıştı. Ardından bir yıl Ardesom A.Ş.’de Genel Müdür olarak çalıştıktan sonra, Etibank-Inmet Mining ortaklığı olan Çayeli Bakır İşletmeleri’nde  Çevre Koordinatörü olarak göreve başladı, daha sonra iş sağlığı, İş güvenliği ve Çevre bölümünde farklı yöneticilik görevlerinde toplam 15 yıl görev aldıktan sonra 2006 yılında madendeki  görevinden ayrılmıştır.

Ardından Hewlett-Packard (HP), Orta Avrupa, Doğu Avrupa ve Orta Doğu Bölgesinde, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 15 ülkenin İşçi Sağlığı, İş Güvenliği ve Çevre Müdürlüğü görevine atanmıştır. Ayrıca HP’de EMEA bölgesinin de tedarikçi zinciri iş güvenliği ve çevre denetçisi olarak görev aldı ve birçok uluslarası firmada denetim yaparak, global denetim tecrübesini edinmiştir.

Çevre ve İş Güvenliği alanında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Doktorasını tamamlayan, Kayhan, 2020 yılında iş güvenliği alanında ikinci yüksek lisansını Üsküdar Üniversitesinde tamamlamıştır.

2009 yılında Kayhan Akademi İş Sağlığı, İş Güvenliği ve Çevre Yönetim Eğitim Mühendislik ve Danışmanlık Firmasını kuran Kayhan Microsoft Başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslar arası kuruluşlara iş güvenliği, çevre ve yönetim sistemleri alanlarında hizmetler sunmaktadır.

Saha çalışmalarına ilave olarak Akademik Kariyerine de devam eden Kayhan, Okan Üniversitesi, İş Sağlığı ve Güvenliği Programında Yrd. Doç. Dr. olarak 8 yıl, 2017 yılından itibaren de Üsküdar Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Programında Dr. Öğr. Üyesi olarak görevini yürütmektedir. Kayhan Aynı zamanda Medipol Üniversitesi’nde de misafir öğretim üyesi olarak görev almaktadır.

Kayhan, AB projeleri başta olmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının düzenlediği birçok farklı eğitimde eğitmen olarak  görev almıştır.  IRCA-ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemleri, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemleri, ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri “Entegre Baş Denetçi” olarak da görev alan Kayhan A sınıfı iş güvenliği uzmanı/eğitmeni, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı/Eğitmeni,  HAZOP lideri başta olmak üzere daha birçok yetki belgesine sahiptir.

Yeminli Tercüman olan Kayhan, halen sektör ile ilgili ulusal ve uluslararası birçok dergi ve yazılı mecraya yazılar yazmakta ve birçok sivil toplum kuruluşunun yönetiminde yer almaktadır.